Wyższe rachunki za gaz nie dziwią już nikogo, ale wysokość podwyżek jest już kwestią dyskusyjną. Mieszkańcy Lublińca doświadczyli szoku, gdy zobaczyli informację od spółdzielni. W wielu blokach mieszkalnych podwyżka cen gazu sięgnie aż 80%. Mieszkańcy są przerażeni, a władze miasta wyjaśniają, dlaczego producenci tak drastycznie podnoszą ceny.

Gaz przerażająco drogi

Dystrybutor, który podniósł ceny gazu o 80%, zaopatruje w gaz około 1600 mieszkań. Teraz wszyscy odbiorcy otrzymają podwyżki w wysokości 80%. Spółdzielnie już wywiesiły w blokach stosowne powiadomienia wyjaśniające, skąd tak drastyczna zmiana rachunków. Co ciekawe, wkrótce w życie ma wejść ustawa regulująca wysokość podwyżek, jakie mogą narzucić dostawcy energii i gazu. Okazuje się, że nie może to być więcej, niż 42%, natomiast ustawa jeszcze w życie nie weszła. Od wyższych rachunków nie ma więc odwołania. Mieszkańcy Lublińca zwrócili się o pomoc do Rady Miasta i otrzymali już odpowiedź jednego z radnych.

Ciepłownie zabezpieczają się finansowo

Za horrendalnie wysokimi podwyżkami cen energii stoją między innymi problemy z ilością węgla. Jak wiadomo, węgiel jest głównym źródłem energii w Polsce. Dostawcy węgla mają wymagać zapłaty za węgiel jeszcze przed dostawą, co wcześniej nie miało miejsca. Według radnego z Lublińca właśnie ta zmiana ma wpływ na tak wysokie podwyżki cen gazu. Tym sposobem ciepłownie zabezpieczają się finansowo, by mieć z czego opłacić zakupy węgla. Warto wspomnieć, że Sejm pracuje obecnie nad ustaleniem konkretnych zasad wdrażania podwyżek za ogrzewanie. Dodatkowo mają pojawić się również rekompensaty finansowe dla ciepłowni, by z powodu ograniczeń wynikających z nowej ustawy, nie były stratne finansowo.