W Parku w Świerklańcu 21 sierpnia 2021 roku odbyło się wydarzenie „Miasteczko Zdrowia”. Jego celem była szeroko pojęta promocja profilaktyki zdrowotnej i śląskich szpitali. Idea zrodziła się z problemu, który pojawił się podczas pandemii. Było nim utrudnienie dostępu do usług medycznych, szczególnie w ramach profilaktyki chorób.

Ze strony województwa zrodził się pomysł organizacji wydarzenia, podczas którego będzie można wykonać badania na większą skalę. Na miejscu można było wykonać badania z zakresu: kardiologii, neurochirurgii, okulistyki, chirurgii naczyniowej, ortopedii, onkologii, pulmonologii, psychiatrii, diabetologii, fizjoterapii. Była również możliwość zmierzenia poziom cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, jak i również wykonania badania USG, który pozwalało wykryć tętniaka aorty brzusznej czy też wykonać testy na obecność wirusa HIV.

W przedsięwzięciu wzięło udział 20 szpitali, wśród których byli również przedstawiciele  szpitala w Lublińcu. Pacjenci mieli do dyspozycji czternastoosobowy zespół pracowników szpitala, który udzielał bezpłatnych porad. Choćby w zakresie psychiatrii, psychologii dla dorosłych, dzieci i młodzieży a także związanych z uzależnieniem od alkoholu.

Stoisko lublinieckiego szpitala cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy korzystali z dostępnych porad. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja z prawidłowej higieny rąk. Dodatkowo, w celu lepszego zrozumienia i zobrazowania zagrożeń związanych z uzależnieniem od alkoholu uczestnicy imprezy mieli możliwość założenia alkogogli – specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po wypiciu alkoholu. Obrazowało to jak upośledzone są zmysły po spożyciu alkoholu oraz jak bardzo zmniejsza się zdolność do koncentracji.

Każda osoba zainteresowana mogła skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego, oceny miarowości rytmu serca oraz obliczyć wskaźnika masy ciała. Dodatkowo wszyscy otrzymywali ulotki informacyjne pozwalające zwiększyć wiedzę na temat depresji, schizofrenii oraz lęku. Dostępne były drobne gadżety promocyjne wydarzenia w postaci długopisów, balonów, opasek odblaskowych z naszym logo oraz słodkiej niespodzianki.