Tegoroczne Święto Zmarłych już za nami, jednak branża pogrzebowa aktywnie działa cały rok. W związku z powszechnymi podwyżkami na towary i usługi w Polsce również cmentarz komunalny w Lublińcu został zmuszony podnieść ceny.

Pierwsza podwyżka od 11 lat!

Ceny nie stoją w miejscu, o czym chyba każdy mieszkaniec Polski zdołał się już przekonać. Przedsiębiorcy są niejako zmuszani do podnoszenia cen za swoje produkty lub usługi, by firmy dalej mogły prosperować na tym samym poziomie. Cmentarz komunalny w Lublińcu opierał się podwyżkom 11 lat. Trudno uwierzyć, że to było możliwe!

Jak się jednak okazuje, zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby jakieś podwyżki pojawiły się w przeszłości. Tak się nie stało i teraz nowe ceny wydają się szokujące. Podwyżka jest niestety duża.

Cmentarze komunalne nie są w stanie się utrzymać

Czynności pogrzebowe nigdy nie należały do tanich, przez co trudno uwierzyć, że cmentarze komunalne przynoszą straty. Zgodnie z danymi zarządcy cmentarza w Lublińcu, Zarządu Gospodarki Komunalnej Lokalowej i Ciepłownictwa, w zeszłym roku odnotowano straty wynoszące ponad 70 tysięcy złotych. W tym roku straty wzrosły już do 100 tysięcy złotych. Straty pokryto dzięki dotacji z budżetu miasta.

Konieczność podwyższenia cen za usługi pogrzebowe wywołała w Lublińcu zagorzałą dyskusję. Radni nie są zgodni co do drastycznych podwyżek i głosy przeciwko temu przeważają.

Co ciekawe, podobna sytuacja miała miejsce w Goleniowie, chociaż przedmiotem sporu o podwyżki był wywóz odpadów. W Goleniowie radni przez wiele lat nie zgadzali się na podwyżki, co skończyło się prawdziwą katastrofą (https://infowalcz.pl/co-sie-stanie-jesli-samorzadom-zabraknie-pieniedzy-na-wywoz-smieci/).

Pozostaje nam mieć nadzieję, że trudna sytuacja ekonomiczna w Polsce wkrótce się unormuje, a inflacja przestanie piąć się w górę. Musimy jednak pogodzić się z wyższymi cenami, nawet jeśli dotyczą smutnych i nieuniknionych usług pogrzebowych.