Mieszkańcy Lublińca i okolic zdają się wciąż nie rozumieć, jak wielkie znaczenie mają dla nas lasy. Czy to wynika z głupoty, czy z bezmyślnej chęci zniszczenia wszystkiego, czego nie posiadamy we własnym mieszkaniu? Trudno racjonalnie wytłumaczyć zatrważające ilości śmieci znajdowane w lublinieckich lasach.

Kilkadziesiąt kilogramów gruzu

Wywóz gruzu jest dość kosztowny, ponieważ wynajęcie kontenera kosztuje kilkaset złotych. W związku z tym gruz i odpady budowlane bardzo często lądują w lesie. Bo przecież nikt nie widzi i nikt nie zmusi do zapłaty za nie. Co ciekawe, tego typu pakunki zostawiają w lasach przedsiębiorcy, których trudno oskarżyć o brak funduszy na zamówienie wywozu odpadów budowlanych.

Leśną plagę stanowią także spacerowicze i turyści, którzy zostawiają po sobie plastikowe butelki, opakowania po przekąskach i mnóstwo innych rzeczy. Plastikowe śmieci praktycznie się nie rozkładają, dlatego robienie z lasu wysypiska przyczynia się do wymierania gatunków roślin i zwierząt, którym spożywane przez człowieka chemikalia zwyczajnie szkodzą. O walorach estetycznych zaśmiecania lasów nie musimy chyba wspominać.

Natura to nasz dom

Warto wspomnieć, że wyrzucanie śmieci w lesie nie jest darmowe. Lasy Państwowe nie biorą pieniędzy na wywóz śmieci z powietrza. W ciągu roku na ten cel przeznacza się około 20 mln zł z naszych podatków. Zapłacimy więc tak czy inaczej. Nic nie uratuje natomiast życia roślin i zwierząt, które giną w wyniku nieodpowiedzialnego działania człowieka. A po zwierzętach przyjdzie kolej na nas. Warto, byśmy nie dopuścili do własnej zagłady.

To smutne, że dorośli ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy, że natura należy do nas wszystkich. Bez lasów, naturalnych zbiorników wodnych z czystą wodą, bez roślin i zwierząt nie będzie również nas, ludzi. Powinniśmy myśleć, jaką przyszłość szykujemy naszym własnym dzieciom, które przecież kochamy. Z tego względu zachęcamy do współpracy z policją. Nie darujmy ludziom zaśmiecającym lasy! Niech poniosą konsekwencje własnej głupoty, zanim zapłacimy za nią wszyscy.

Zobacz też: https://infoturek.pl/dzieci-w-turku-ucza-sie-segregowac-smieci-w-szkole/