Szkoły w dobie pandemii Covid-19 dokładają wszelkich starań, by ogarnąć chaos i problemy organizacyjne. Nie jest to łatwe, jednak nauka jest kontynuowana. Zdecydowana większość uczniów uczy się obecnie w trybie zdalnym, co z pewnością zmieni się na wiosnę. Niestety przedszkola nie mogą przerzucić się na naukę zdalną. Funkcjonowanie jednej z placówek w Lublińcu zbulwersowało ojca jednego z dzieci.

Nauczyciele bez szczepień i grupy mieszane

Jeden z mieszkańców Lublińca planuje złożyć zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej, chcąc zwrócić uwagę na sposób funkcjonowania jednego z przedszkoli. Mężczyzna wraz z żoną uważa, że jego dziecko uczęszcza do placówki, która naraża jego zdrowie i życie.

Pierwsza uwaga zbulwersowanego ojca dotyczyła sali, w której zbierają się dzieci z całego przedszkola. Mimo że dzieci uczą się w stałych grupach, to w momencie przyjścia do przedszkola i w momencie oczekiwania na odbiór maluchy przebywają razem w jednym pomieszczeniu. Wszelkie próby podziału na grupy idą więc na marne.

Kolejną sprawą była kwarantanna, na którą wysłano dzieci po kontakcie z niezaszczepioną opiekunką. To zdarzenie ostatecznie przekonało zaniepokojonego rodzica do interwencji. Mężczyzna podzielił się swoimi wątpliwościami z władzami miasta i nalega, by coś z tym zrobić.

Burmistrz Lublińca odpowiedział

Edward Maniura, burmistrz Lublińca, nie zwlekał z odpowiedzią. Swoją odpowiedź uzasadnił argumentami, których nie sposób podważyć. Zaznaczył, że wszystkie placówki przedszkolne działają zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, jednak pewnych kwestii po prostu nie da się obejść. Wszystkie dzieci przychodzą do przedszkola o tej samej godzinie, siłą rzeczy będą się więc mijać.

Jeśli zaś chodzi o szczepienia, to w Polsce wciąż nie ma takiego obowiązku. Nauczyciele i opiekunowie mogą pracować niezaszczepieni, a dyrektorzy placówek nie mają prawa wywierania nacisku i kontroli w tym zakresie.

Na razie nie wiadomo, jak dalej potoczy się sprawa. Czy rodzic odpuści dalsze działania, czy może skieruje swoje wątpliwości do sądu? A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o szkolnictwie i opiece nad dziećmi, zajrzyjcie na stronę: https://wiarygodnaszkola.pl/.