Inicjatywa 605 to nazwa projektu budowy ścieżek rowerowych łączących Tarnowskie Góry z Lublińcem i innymi miastami województwa śląskiego. Piękne ścieżki rowerowe z pewnością są obecnie pożądane, jednak niektórzy mieszkańcy regionu mają wątpliwości, czy inwestycja w ogóle ma szansę odbyć się w tak trudnych czasach. Inni z kolei wątpią w jej sens.

Ścieżki rowerowe łączące miasta województwa śląskiego

Przedstawiciele licznych samorządów Śląska podpisały specjalną deklarację, która zapowiada rozpoczęcie Inicjatywy 605. Zgodnie z dokumentem Tarnowskie Góry miałyby stać się punktem skrzyżowania dwóch długich tras rowerowych: 605 i 603. Tras zrzeszających wiele miast województwa. Dzięki temu połączenie rowerowe z Tarnowskimi Górami zyskałby nie tylko Lubliniec, ale i Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Katowice, Gliwice i wiele innych.

Takie dogodne i bezpieczne połączenie spodobałoby się wszystkim miłośnikom jazdy na rowerze i nie tylko. Malownicze trasy przyczyniłyby się do podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Pomysłodawcy planują, by w przyszłości trasy prowadziły aż do Czech i Niemiec. Zachęcają również inne samorządy do przyłączenia się do akcji.

Podróżowanie rowerem jest również ekologiczne, nic więc dziwnego, że inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie wszyscy jednak są pozytywnie nastawieni do projektu.

Mieszkańcy miast wątpią w powodzenie inwestycji

O tym, w jak trudnych żyjemy czasach, przekonujemy się każdego dnia. Rosnąca inflacja, podwyżki cen towarów, wojna w Ukrainie i jej dramatyczne skutki gospodarcze…. Długo by wymieniać. W związku z tym część mieszkańców zastanawia się, jaki jest sens zaczynania kosztownej inwestycji turystycznej z bardzo napiętym budżetem.

Wiele osób uważa również, że podpisana niedawno Deklaracja jest jedynie zagraniem PR przedstawicieli samorządów. Ostatecznie nie wiadomo przecież, czy realizacja pomysłu dojdzie do skutku, a jeśli tak, to kiedy. Nieufna społeczność uważa projekt za czysto teoretyczny, nie chcąc cieszyć się zawczasu.

Jaka będzie przyszłość inwestycji, przekonamy się wkrótce.