Rower stary, czy nowy — żaden jednoślad nie może czuć się bezpiecznie w pobliżu złodzieja. Tak się składa, że rowery opierają się upływowi czasu i zmiennej modzie, a co za tym idzie, są niezmiennie bardzo atrakcyjnym towarem dla osób chcących nieuczciwie zarobić. W jaki sposób można chronić się przed kradzieżą roweru? Okazuje się, że jest kilka sposobów.

Policjanci z Lublińca radzą

Funkcjonariusze policji w Lublińcu bardzo często mają do czynienia ze złodziejami rowerów, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Nauczeni doświadczeniem policjanci wiedzą, co zachęca, a co zniechęca złodziei do podejmowania akcji. Tą wiedzą postanowiono podzielić się z mieszkańcami miasta, by mogli cieszyć się swoimi rowerami dłużej niż na czas kilku wycieczek.

Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem odstraszania złodziei jest zakup porządnej przypinki i odpowiednie jej użytkowanie. Gruby łańcuch z solidną kłódką zabiera złodziejom czas, którego nie mają za wiele w momencie kradzieży. W związku z tym dobrze zabezpieczone i prawidłowo przypięte rowery są znacznie mniej interesujące dla złodziei, niż rowery ze słabymi zabezpieczeniami.

Zwróć uwagę gdzie i jak parkujesz rower

Wciąż zdarza się, że ludzie przypinają rower do barierki, mocując zabezpieczenie na koło. To zabezpieczenie pozorne, ponieważ złodziej odkręci koło w kilka sekund! Stracimy więc i rower i pieniądze na zabezpieczenie, które okazało się zbędne. Rowerów nie należy również przypinać do wątłych obiektów, na przykład leciwych słupków, czy znaków drogowych. Z nimi złodzieje także uporają się bez przeszkód. Najlepszą opcją jest korzystanie ze specjalnych barierek dla rowerów, a jeśli takich nie ma w pobliżu, można posłużyć się na przykład latarnią. Takiego solidnego słupa nie da się wyrwać, czy odkręcić.

Policjanci zalecają również, by szukać miejsc postojowych dla rowerów w pobliżu dużych skupisk ludzi i kamer monitoringu. Obecność świadków i monitoring także działają na złodziei w sposób zniechęcający. Dodatkowo rower skradziony w takich miejscach łatwiej jest odzyskać.