System handlowy, który obowiązuje w sklepach, narzuca przedsiębiorcą dbanie o tak zwane pełne półki. Zapełnione półki zachęcają klientów do kupna i umożliwiają skuteczną walkę z konkurencją. Skutkiem ubocznym takiego procederu są duże ilości zwrotów, czyli towaru, którego nikt nie kupił. Te przydatne do spożycia produkty pozyskuje lubliniecki MOPS wraz z Krakowskim Bankiem Żywności. Lodówka społeczna to inicjatywa, na której skorzystać może każdy.

Lodówka społeczna w Lublińcu, co się w niej znajduje?

W lodówce społecznej w Lublińcu można znaleźć rozmaite produkty, które łączy krótki termin przydatności do spożycia. Są to produkty nowe, zapakowane, pochodzące ze sklepów — najczęściej supermarketów. Wewnątrz takiej lodówki znajdziemy chleby, warzywa i owoce, nabiał, a także mięso i wędliny. Wystarczająco, by zaoszczędzić na zakupach (co niestety jest obecnie koniecznością u osób mniej zamożnych), a także uchronić jedzenie przed zmarnowaniem. Pięć milionów ton żywności marnuje się każdego roku w Polsce — zróbmy coś, by temu zapobiec!

Jak korzystać z lodówki społecznej?

Lodówka społeczna w Lublińcu znajduje się przy ulicy Oświęcimskiej 30 i jest otwarta dla każdego. Jedzenie pojawia się w lodówce każdego ranka od poniedziałku do piątku. Z chłodni należy wyjmować tylko to, co zostanie spożyte tego samego dnia. Produkty mają krótki termin ważności, a poza tym idea jasno mówi, że jedzeniem należy się dzielić. Nie chodzi więc o to, by zabrać wszystko dla siebie. Organizatorom zależy, by lodówka społeczna pomogła jak największej ilości osób. Ponadto wewnątrz lodówki można umieszczać także produkty od siebie — ważne, by były dobre do spożycia i odpowiednio zapakowane.