W niedzielny wieczór 21 stycznia, w pobliżu miasta Lubliniec, na jednotorowym szlaku kolejowym łączącym Pawonków z Pludrami, który prowadzi z Częstochowy do Opola, doszło do awarii pociągu. W wyniku tego incydentu inne pociągi poruszające się tą trasą napotkały na znaczne opóźnienia.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało w poniedziałek 22 stycznia, że awaria dotknęła „Morcinka” – pociągu kursującego z Lublina do Wrocławia. Zmusiło to około 150 pasażerów do przesiadki do przygotowanych wcześniej autobusów. W tej sytuacji pomocną dłoń wyciągnęli lokalni strażacy.

„Wkrótce po godzinie 1:20 zostaliśmy wezwani na miejsce awarii pociągu pasażerskiego. Pociąg był umiejscowiony w lesie, pomiędzy miejscowościami Pawonków a Pludry. Nasze zadanie polegało na zabezpieczeniu i oświetleniu obszaru zdarzenia. Następnie pomogliśmy pasażerom dostać się do zastępczych autobusów” – relacjonują na swoim profilu na Facebooku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagiewnikach Małych. „Misję zakończyliśmy przed godziną 3″.