Zeszłoroczna inicjatywa obywatelska, jaką było odnowienie placu Golasia, nie doszła niestety do skutku. Nienajlepsza sytuacja finansowa miasta zmusiła włodarzy do limitowania projektów, które zostaną zrealizowane. Jednak pomysłodawca tego projektu z ramienia budżetu obywatelskiego, nie zrezygnował z tego pomysłu.

Projekt rewitalizacji Placu Golasia

W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego wyżej wspomniany projekt Rewitalizacji Placu Golasia nie uzyskał niezbędnych 100 głosów, co uniemożliwiło jego realizację. Jakiś czas temu jednak, były radny Rady Miejskiej w Lublińcu, Zbigniew Rosiński, oznajmił że pomysł odnowienia jest wciąż aktualny i możliwy do zrealizowania. Autorzy tej niezwykłej inicjatywy, pomimo, że postawili sobie poprzeczkę znacznie wyżej, to jako pierwsi w regionie lublinieckim występują z Inicjatywą Obywatelską. Żeby doszła ona do skutku radny potrzebuje ponad trzystu głosów poparcia od osób zamieszkałych w Lublińcu – orzekł za pomocą mediów społecznościowych Zbigniew Rosiński.

Dokumentacja została już przedłożona do Rady Miejskiej w ramach tego projektu, a inicjatorzy rozpoczęli już zbiórkę podpisów. Sytuacja była jednak dynamiczna, ze względu na nieoczekiwane zmiany w stanie epidemiologicznym w kraju. Realizacja projektu była niepewna. Jednak w związku z ustabilizowaniem się sytuacji, okazała się jednak wciąż aktualna.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, pomysłodawcy ciężko było zebrać 300 podpisów. Inicjatorzy usłyszeli zarzuć stawiania  w zagrożeniu życia osób gotowych poprzeć inicjatywę. W związku z czym autorzy projektu podjęli decyzję o zmianie typu projektu jako inicjatywy własnej. Jeżeli Komitet wyrazili zgodę na taką modyfikację, projekt zostanie kierowanym do biura rady, co potwierdziła wiceburmistrz Lublińca.

Plan rewitalizacji

W ramach planu, teren placu ma być znacząco powiększony, aby umożliwić organizowanie apeli i zbiórek społecznych. Wokół pomnika robotnicy zamontują oświetlenie, co pozwoli podświetlić go, żeby był centralnym punktem placu. Na jego cokole przymocują orła oraz tablicę upamiętniającą żołnierzy odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari. Dodatkowo zamontują też maszt na flagę oraz przeniesiony z innej części miasta bunkier obronny z września 1939 roku. Zostanie również zamontowana tablica informującą o ważnych wydarzeniach historycznych, które miały tu miejsce i są ważne dla miasta.