Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęto decyzje, które są istotne dla wszystkich mieszkańców Lublińca. W dobie wszechobecnych podwyżek radni zdecydowali, że co najmniej do połowy przyszłego roku stawki za wywóz śmieci nie wzrosną.

Miasto dopłaci za wywóz śmieci

Dotychczasowe stawki za odbiór odpadów są zbyt niskie i nie wystarczają, by pokryć faktyczne koszty wywozu śmieci na terenie miasta. O problemie szeroko dyskutowano na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta. Ustalono, że różnica kosztów za odbiór śmieci zostanie pokryta z budżetu miasta.

Nie możemy jednak oczekiwać, że takie rozwiązanie będzie wieczne. Śmieci podrożały, ponieważ jest ich coraz więcej i jest to problem na skalę światową. Swoją cegiełkę do wzrostu cen dorzuciły także podwyżki towarów i usług, które stały się już symbolem końcówki roku 2021.

Radni ustalili, że mieszkańcy Lublińca nie będą musieli martwić się podwyżkami za wywóz śmieci mniej więcej do połowy przyszłego roku. Po tamtym czasie stawki będą musiały wzrosnąć.

Lubliniec bez wyższej opłaty targowej i bez wzrostu podatku od nieruchomości

Wiele miast w Polsce zdecydowało się na podniesienie podatku od nieruchomości, by w ten sposób zasilić budżet. Nie jest tajemnicą, że liczne samorządy narzekają na brak pieniędzy, co z czasem odbije się na inwestycjach w przestrzeni publicznej. Miasta muszą mieć pieniądze, by móc się rozwijać, a Polski Ład nie pokryje wszystkich kosztów.

Wzrost podatku od nieruchomości był przyczyną buntu w miastach, gdzie został podniesiony. Ludzie widzą w tym kolejny cios w domowy budżet. Na szczęście problem ten nie dotyczy Lublińca. Radni zdecydowali, że zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłata targowa, pozostaną w niezmienionej stawce.

Pozostaje więc przygotować się na trudny finansowo rok. Optymiści twierdzą, że nie będzie tak źle. Jak będzie naprawdę, pokaże czas.