Kilka dni temu media obiegła wieść o smutnej śmierci jednego z mieszkańców Lublińca. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna targnął się na swoje życie, skacząc do studni. I chociaż ten przypadek jest jasny, to jednocześnie uświadamia o tym, jak niebezpieczne mogą być studnie. Warto zadbać o odpowiednie obudowanie studni głębinowej, by chronić mieszkańców posesji.

Wpadnięcie do studni nie jest trudne

Studnia głębinowa jest popularnym i korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli posesji nieposiadających przyłącza do sieci wodociągowej. Na rynku oferuje się mnóstwo rozwiązań obejmujących ochronę studni przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Dostępne są również profesjonalne akcesoria do zabudowy studni, by zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na posesji.

Na przykładzie licznych wypadków z udziałem studni, możemy mieć pewność, że wpadnięcie do niej wcale nie jest trudne. Wystarczy chwila nieuwagi lub brak odpowiedniego zabezpieczenia. Zdarza się, że prowizoryczną osłonę studni zdejmują ciekawskie dzieci. To także jest duże ryzyko wypadku, dlatego warto ostrzegać najmłodszych przed zabawą w pobliżu wykopanej studni głębinowej.

Sprawdź, czy studnia jest odpowiednio zabezpieczona

Na szczególną uwagę zasługują stare studnie, które są obecne na przydomowych działkach od dziesięcioleci. Obecnie stosuje się nowoczesne, estetyczne i bezpieczne formy osłony wykopanego dołu, co nie było powszechne dawniej. Zdarza się, że studnie mają prowizoryczną, betonową obwódkę, na której znajduje się pokrywa ze sparciałego drewna. Takie rozwiązania widuje się zwłaszcza w starych gospodarstwach i na działkach. Stanowią one szczególne zagrożenie dla dzieci, które z ciekawości będą chciały bawić się w pobliżu lub nawet na prowizorycznie osłoniętej studni.

Odpowiednie zabezpieczenie studni wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale nie są to ogromne pieniądze. Dzięki temu zyskamy natomiast bezpieczeństwo i ochronimy studnię przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Ciekawe artykuły związane z pracami budowlanymi znajdziesz na stronie: https://www.poradybudowlane.pl/.