Prognozy pogody pozostają bezlitosne dla Polski. Fala upałów trochę u nas pobędzie, dlatego bezwzględnie warto pamiętać o nawadnianiu organizmu. Zdajemy sobie sprawę, że klasyczna woda mineralna mało komu przypada go gustu, dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji orzeźwiających i smacznych napojów.

Jakie napoje warto pić w upały?

Zacznijmy od klasyki. Jako że woda jest najlepszą formą nawodnienia organizmu, warto nie rezygnować z jej picia. Zamiast tego lepiej poprawić smak wody za pomocą cytryny. Do tego można dodać również kilka listków mięty, by mieć do swojej dyspozycji zdrową i niesamowicie orzeźwiającą lemoniadę. Osoby, które nie potrafią obyć się bez cukru, mogą użyć odrobiny dowolnego słodzika. Bardzo dobrym pomysłem w czasie upałów jest również picie świeżo wyciskanych soków. Co ciekawe, szczególnie polecany jest sok pomidorowy. Nie jest on super smaczny, ale z pewnością super zdrowy. Spokojnie możesz postawić również na soki z cytrusów lub zielone koktajle. Ważne, by były to napoje niesłodzone i przygotowane w domu ze świeżych produktów. Dzięki nim dostarczymy organizmowi składników mineralnych, które tracimy poprzez intensywne pocenie się.

Precz z gazowanymi, słodkimi napojami

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale słodzone napoje sprawiają, że płyny słabo się wchłaniają, co może prowadzić do odwodnienia. Co więcej, słodkie napoje, a zwłaszcza gazowane słodkie napoje, wypłukują z organizmu składniki mineralne. Jeśli zamiast wody sięgamy wyłącznie po słodkie napoje, mocną herbatę i kawę, to możemy sobie naprawdę zaszkodzić. Organizm będzie odwodniony i pozbawiony cennych składników, między innymi potasu i sodu. Aby uchronić się przed utratą tych składników, warto raz dziennie pić szklankę wody ze szczyptą soli. Wielbiciele kawy mogą pozwolić sobie na filiżankę ulubionego napoju, ale każdą kawę trzeba zrównoważyć odżywczym napojem zawierającym sporo sodu i potasu. W czasie upałów nie powinno się również spożywać alkoholu, ponieważ alkohol potężnie odwadnia i nigdy nie jest specjalnie zdrowy.