Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników ekologii. Województwo śląskie stanie się przedmiotem fantastycznej inwestycji, która obejmuje wykorzystanie nieużytków pogórniczych w sposób ekologiczny i praktyczny. W miejscach po starych kopalniach powstaną elektrownie OZE, pozyskujące energię ze słońca lub wody. Obok powstaną również magazyny energii.

Czysta energia dla śląskich fabryk

Obecnie sytuacja na świecie jest tak napięta i skomplikowana, że kwestie ekologii zepchnięto na dalszy plan. Nie ulega jednak wątpliwości, że mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem w postaci ocieplenia klimatycznego, z czym trzeba walczyć. Województwo śląskie jest regionem mocno nadszarpniętym działalnością człowieka i warto robić wszystko, by wszelkie zniszczenia obrócić w coś dobrego dla nas i dla natury. Stąd pomysł o wykorzystaniu śląskich terenów pogórniczych. W ich miejscu powstaną źródła zielonej energii oraz magazyny energii, dzięki którym okoliczne fabryki zyskają ekologiczne źródło mocy. To pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w regionie i zmniejszy zużycie nieekologicznych źródeł prądu. Co więcej, uzyskana w ten sposób energia OZE zasili również komunikację miejską i samochody elektryczne.

Innowacyjne technologie szansą rozwoju

Projekt, który ma zostać zrealizowany na Śląsku, oznacza współpracę między państwem, inwestorami i przedstawicielami nauki. Mamy do czynienia z projektem, który jest nie tylko ekologiczny, ale który daje również szansę rozwoju różnym dziedzinom nauki i przedsiębiorczości. Niezależność energetyczna jest niezwykle cenna, zwłaszcza w obecnych czasach. Dodatkowo ważne jest, by tę niezależność budować z korzyścią dla lokalnej flory i fauny, a nie odwrotnie. Świat potrzebuje zmian i zupełnie nowych sposobów pozyskiwania energii. Nawet te pozornie niewielkie zmiany mogą ostatecznie doprowadzić do dużych przekształceń, dzięki którym będzie żyło nam się lepiej i bezpieczniej. Mamy nadzieję, że w przyszłości podobnych inwestycji w naszym kraju będzie więcej.

Może Cię zainteresować: https://infowisla.pl/klaster-energii-w-powiecie-cieszynskim-o-co-chodzi/.