Wysokie rachunki za energię elektryczną przerażają każdego. Samorządy publikują informacje o planowanych oszczędnościach w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Okazuje się, że Lubliniec też będzie oszczędzał energię elektryczną, by obniżyć niebotycznie wysokie rachunki za prąd.

Plan oszczędzania energii w Lublińcu

Urząd Miasta w Lublińcu poinformował niedawno o wdrożeniu planu oszczędzania energii elektrycznej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nadchodzi ciężka zima i nie da się uniknąć zmian. Większość samorządów w Polsce podjęła już decyzję o oszczędzaniu energii elektrycznej, a pozostałe z pewnością ogłoszą zmiany wkrótce. Aby zmniejszyć rachunki za prąd, które w tym roku podrożały nawet o kilkaset procent, konieczne jest zmniejszenie zużycia. W tym celu miasto wyłączy systemy podświetlające reprezentacyjne budynki miasta. Zgaśnie między innymi budynek Urzędu Miasta, Lubiteki czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Kościoły także nie będą oświetlane, podobnie jak pomniki i rzeźby. Niestety zgaśnie również oświetlenie uliczne przy Stawowej i Oleskiej.

Lubliniec bez iluminacji świątecznych?

Nieco ciemniejsze ulice miasta nie powinny bardzo rzucać się w oczy. Urzędnicy zapewniają również, że zmiany nie powinny mieć wpływu na komfort życia mieszkańców miasta. Warto dodać, że w tym roku iluminacje świąteczne pojawią się jedynie na Rynku Miejskim i Placu Kopernika. Świąteczne światełka będą nie tylko skromniejsze, ale także krócej poświecą. To będzie chyba najbardziej zauważalny krok ku oszczędnościom. Niestety, rachunki są bezlitosne!

Samorządy z nadzieją czekają na program wsparcia, o którym mówiono już we wrześniu. Na razie jednak nie udostępniono więcej informacji na ten temat.