Urząd Miasta w Lublińcu gromadzi dane dotyczące zużycia węgla w gospodarstwach domowych na terenie Lublińca. Na tej podstawie miasto zdecyduje, czy dołączy do rządowego programu dystrybucji węgla. Włączenie samorządów w dystrybucję węgla jest odpowiedzią państwa na potrzeby właścicieli gospodarstw domowych, zmagających się z wysokimi cenami za ogrzewanie.

Ankieta dotycząca zapotrzebowania na węgiel

Mieszkańcy Lublińca mogą wypełnić prostą ankietę, w której zgłoszą ilość oraz rodzaj węgla do wykorzystania w tym sezonie grzewczym, czyli do 30 kwietnia 2023 roku. Wyniki ankiety pomogą w podjęciu decyzji o dystrybucji węgla w Lublińcu. Jeśli samorząd zgodzi się na zajęcie się dystrybucją, mieszkańcy będą mieli dostęp do tańszego węgla. Włączenie samorządu w dystrybucję węgla pozwoli również ujarzmić nieco kryzys węglowy i zapewnić wszystkim mieszkańcom dostęp do źródła ciepła. Urzędnicy sprawdzą, w ilu gospodarstwach domowych w Lublińcu jest zapotrzebowanie na węgiel. Warto więc zgłaszać swoje zapotrzebowanie, gdyż im więcej odpowiedzi wpłynie do urzędu, tym większa szansa na pomoc.

Tani węgiel dla samorządów

Włączenie samorządów w dystrybucję węgla to rządowy pomysł na walkę z kryzysem węglowym. Kolejnym aspektem wsparcia są również niższe ceny węgla i dodatek węglowy dla gospodarstw domowych w wysokości 3000 zł. Samorządy mogą kupować węgiel za 1500 zł za tonę i odsprzedawać go maksymalnie za 2000 zł za tonę. Ceny te znajdują się poniżej ceny rynkowej, co jest szansą dla wielu osób na przeczekanie zimy w ciepłym domu.

Ankietę można wypełnić bezpośrednio w Urzędzie Miasta w Lublińcu lub zrobić to w domu i wysłać skan dokumentu pocztą mailową na adres: [email protected].