Kiedy 21 października przeprowadzono pierwsze badania wody w Lublińcu, nikt nie podejrzewał skażenia bakteriami coli. Wyniki analizy były jednoznaczne i dały sygnał o skażeniu wody. W związku z tym 24 października ogłoszono alarm. Mieszkańcy miasta do odwołania nie mogą korzystać z wody kranowej.

Bakterie coli znalezione w próbkach wody z Lublińca

Wyniki próbek pobranych 21 października z sieci wodociągowej w Lublińcu dały pozytywny wynik na obecność bakterii coli. W związku z tym natychmiast po otrzymaniu wyników, czyli 24 października, ogłoszono alarm. Niestety do tego czasu mieszkańcy Lublińca normalnie korzystali ze skażonej wody. Informacja o skażeniu wymusiła na Zarządzie Gospodarki Komunalnej dostarczenie wody z alternatywnego, bezpiecznego źródła. Skażona woda nie nadaje się do picia, gotowania i mycia produktów spożywczych. Można nią natomiast spłukiwać toaletę. 25 października po południu woda w Lublińcu już była zdatna do picia. Nieznana jest przyczyna skażenia.

Jakie są skutki zatrucia bakterią coli?

Bakteria Escherichia coli, znana również jako pałeczka okrężnicy, wywołuje nieprzyjemne objawy w obrębie układu pokarmowego. Zatrucie bakterią coli powoduje nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha i głowy, a także osłabienie i gorączkę. Co ciekawe, bakterią coli można zarazić się nie tylko poprzez picie skażonej wody, ale także przez spożywanie skażonego mięsa, głównie drobiowego. W związku z tym ostrożność należy zachować na co dzień. Bakterie coli to także częsta przyczyna bolesnego zapalenia cewki moczowej u kobiet. W przypadku zakażenia bakterią coli należy udać się do lekarza. Bakterie usuwa się z organizmu za pomocą specjalnych antybiotyków.

Przeczytaj również: https://www.ustrzykidolne24.pl/ustrzyki-dolne-luksusowy-hotel-zrzucal-scieki-do-potoku-woda-zostala-zanieczyszczona/.