Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zakończyli działalność nielegalnego salonu gier hazardowych mieszczącego się w Koszęcinie. W trakcie interwencji na miejscu ujawniono cztery urządzenia służące do nielegalnych gier losowych. Właścicielowi automatów zarzuca się łamanie przepisów ustawy karno-skarbowej, co może skutkować trzyletnim wyrokiem pozbawienia wolności oraz nałożeniem na niego bardzo surowej grzywny.

Operację przeprowadzano we współpracy z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (KAS). W wyniku działań, które podjęły obie instytucje, w salonie gier hazardowych w Koszęcinie (powiat lubliniecki) zabezpieczono łącznie cztery automaty do nielegalnych gier losowych.

Następnie, śledczy z izby celno-skarbowej przeprowadzili kontrolną grę jako część eksperymentu. Jak podaje śląska policja, teraz będą oni ustalać, jakie straty finansowe poniósł Skarb Państwa przez funkcjonowanie tego salonu gier.

Policja przypomina, iż obecne przepisy prawa zakazują prowadzenia gier hazardowych poza oficjalnymi kasynami. Posiadanie nielegalnych maszyn hazardowych w lokalach gastronomicznych, handlowych czy usługowych jest surowo karane i może skutkować nałożeniem grzywny nawet do 100 tysięcy złotych za każde takie urządzenie.

Warto podkreślić, że odpowiedzialność finansową za naruszenie tych przepisów może ponieść nie tylko osoba posiadająca te automaty, ale również ta, która udostępnia lokal, w którym są one umieszczone.

Kodeks karno-skarbowy stanowi, że za organizowanie gier hazardowych wbrew obowiązującym regulacjom grozi surowa kara grzywny, kara pozbawienia wolności do 3 lat lub obie wymienione kary łącznie.