Działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, przeprowadzane przez funkcjonariuszy drogówki z Lublińca, skupione były na sprawdzaniu stanu trzeźwości kierujących. Ta akcja nosiła nazwę „Trzeźwość”. Według informacji przekazanych przez Komendę Powiatową Policji w Lublińcu, policjanci podczas tej operacji zbadali łącznie 245 kierowców i rowerzystów.

Ta kontrola zakończyła się niestety wykryciem trzech przypadków jazdy pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich to kierowcy, natomiast jeden to rowerzysta. Każdy z nich był nietrzeźwy, co potwierdziły przeprowadzone badania.

Badania alkomatem wykazały, że jeden z kierowców miał w swoim organizmie 3 promile alkoholu, a drugi – 1,2 promila. Sytuacja rowerzysty również była poważna, gdyż miał on w swoim ciele aż 3,15 promila alkoholu.

Na skutek jazdy pod wpływem alkoholu, prawa jazdy obu kierowców zostały zatrzymane. Konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo surowe – za prowadzenie samochodu będąc pod wpływem alkoholu grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.