Podczas minionego tygodnia funkcjonariusze policji z komendy w Lublińcu brali aktywny udział w ogólnopolskim programie pod patronatem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), znanym jako „Dni Seniora”. Spotkania miały na celu odpowiedzenie na pytania starszych osób oraz przybliżenie im kluczowych przepisów dotyczących codziennej egzystencji.

W piątek poprzedniego tygodnia, profilaktyk z lublinieckiej komendy wraz z dzielnicowymi, stawił się na spotkaniu z seniorami. Zostało ono zorganizowane przez ZUS przy współpracy z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Miejsce wydarzenia to budynek ZUS-u w Lublińcu, a swoją obecność zaznaczyli również reprezentanci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).

Spotkanie było doskonałą okazją do przypomnienia seniorom o konieczności troski o własne bezpieczeństwo. Omówiono między innymi metody wszechobecnej manipulacji i oszustw, takie jak „na wnuczka”, „policjanta” czy „CBŚ”. Policjanci zwrócili także uwagę na firmy, które skłaniają seniorów do uczestnictwa w prezentacjach różnych produktów, a później do ich zakupu po zawyżonych cenach. Częstym zjawiskiem jest zaciąganie przez starsze osoby kredytów na zakup garnków, kołder czy materacy, których mogliby nabyć o wiele taniej w standardowych sklepach.