Noc z 16 na 17 maja była dla strażaków z powiatu lublinieckiego pełna napięcia. Z powodu wybuchu pożaru musieli udzielać pomocy mieszkańcom Herb, gdzie doszło do zapalenia altanki letniskowej.

Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór, kiedy o godzinie 2:23 strażacy zostali wezwani do gaszenia płonącej budowli przy ulicy Wieczorka w Herbach. Po przybyciu na miejsce okazało się, że cały budynek jest już w płomieniach. Działania strażaków polegały na rozwinięciu dwóch linii wodnych i dogłębnym ugaszeniu źródeł ognia. Akcja zakończyła się około godziny 4 rano, jak poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna z Olszyny.

Szczęśliwie, nikt nie doznał obrażeń podczas tego zdarzenia. W akcji gaśniczej uczestniczyły zastępy straży pożarnej z OSP Olszyny, OSP Kaliny, OSP Lisów oraz dwukrotnie JRG Lubliniec i pojedynczo CS PSP Częstochowa.

Bezpieczeństwo domowe przed pożarem lub innymi zagrożeniami dla zdrowia i życia jest bardzo istotne, choć przepisy przeciwpożarowe nie stawiają w tym zakresie konkretnych wymagań. Dlatego warto pomyśleć o indywidualnym zabezpieczeniu, np. poprzez zakup gaśnicy proszkowej ABC 2kg, która skutecznie gasi pożary ciał stałych pochodzenia organicznego, ciecze i gazy palne. Ponadto, gdzie odbywa się spalanie materiałów palnych w urządzeniach takich jak kotły, piecyki czy podgrzewacze, warto zainstalować czujkę tlenku węgla i dymu oraz zadbać o skuteczną wentylację.