Lubliniec to atrakcyjne turystycznie miasto położone w otoczeniu lasów. To miejsce idealne na urlop wypoczynkowy lub romantyczny weekend we dwoje. Dzisiaj opowiemy Wam co nieco na temat najpopularniejszych zabytków z Lublińca i okolicznych miejscowości. Jesteśmy pewni, że te atrakcje przypadną Wam do gustu!

Historia Lublińca

Piękne tereny Lublińca w XIII wieku stanowiły idealny cel wypraw łowieckich, którym z zapałem oddawał się książę Władysław Opolski. W tamtych czasach miasto nie przypominało w żaden sposób dzisiejszego Lublińca. Były to okolice pełne zwierzyny, a ludzi mieszkało tu niewiele. To zmieniło się dopiero około XVI wieku, kiedy miasto zyskało nowe przywileje i mogło rozwijać się handlowo. Do tego czasu mieszkańcy utrzymywali się z pośrednictwa handlowego między Małopolską a Śląskiem. Co ciekawe, dawniej Lubliniec nazywano Lublinem, a jak wiadomo, Polska ma już jedno miasto o tej nazwie i znajduje się ono w Małopolsce. Przed wiekami sytuacja była podobna, dlatego dzisiejszy Lubliniec przemianowano. Nazwa miasta ma również proste znaczenie i ma związek ze wspomnianym wcześniej Władysławem Opolskim, który bardzo lubił to miasto i od słowa lubić powstała nazwa Lublin, a następnie Lubliniec.

W czasach bliższych obecnym, w Lublińcu mieszkało sporo ludności niemieckojęzycznej. Statystyki rozkładały się praktycznie po równo, jeśli chodzi o ilość ludności niemieckojęzycznej i polskojęzycznej. To generowało problemy w kwestii przynależności miasta, jednak mimo niesprzyjających warunków (ludność miasta chciała należeć do Niemiec), Lubliniec pozostał na terytorium Polski. W tym zakresie nic się nie zmieniło do czasów obecnych. Miasto nie uniknęło zniszczeń w czasach I i II Wojny Światowej, przez co liczba zabytków w centrum miasta jest dużo mniejsza, niż miałoby to miejsce w warunkach pokoju. Niestety, czasy wojenne nie oszczędziły praktycznie żadnego zakamarka naszego kraju. W każdym razie obecnie Lubliniec jest swego rodzaju miszmaszem. Z jednej strony to miasto z największym kompleksem leśnym w skali kraju, a z drugiej nie brakuje w nim obiektów handlowych i przemysłowych.

Najpopularniejsze zabytki w Lublińcu

Wspomnieliśmy wcześniej, że Lubliniec nie posiada przytłaczającej ilości zabytków, ale jeśli weźmiemy pod uwagę również zabytki z najbliższych miejscowości w powiecie lublinieckim, zrobi się naprawdę ciekawie. W Lublińcu znajduje się wszystko, co jest potrzebne do fantastycznego urlopu lub romantycznego weekendu we dwoje. My w tym akapicie skupimy się na najpopularniejszych zabytkach zlokalizowanych w Lublińcu.

Rynek Główny i Rynek Mały

Lubliniec ma ciekawą sytuację, jeśli chodzi o starówkę. W mieście zobaczymy aż dwa rynki, z czego najważniejszy jest Rynek Główny. To część reprezentacyjna miasta, gdzie mieszkańcy często uczestniczą w organizowanych wydarzeniach. Możecie mieć pewność, że jeśli w Lublińcu zaplanowano jakieś wydarzenia, to z dużym prawdopodobieństwem odbędą się one właśnie na Rynku Głównym. Ta okolica jest także doskonałą bazą wypadową do dalszych spacerów po mieście. Rynek Główny jest bezpośrednio połączony z Rynkiem Małym nazywanym również Rynkiem Solnym. Mały Rynek to klimatyczny plac. W jego centrum znajdziemy pamiątkowy pomnik przedstawiający Edytę Stein — bardzo znaną postać w Lublińcu, związaną z II Wojną Światową.

Zamek w Lublińcu

Zdecydowanie najpopularniejszym zabytkiem Lublińca jest Zamek, którego oczywiście nie możecie przegapić. Imponujący budynek powstał pod sam koniec XIV wieku, a obecna forma pochodzi z XVIII wieku, kiedy zamek po raz ostatni przebudowano. Na przestrzeni lat posiadłość miała różnych właścicieli, od Habsburgów, po Niemców w czasach II Wojny Światowej. Przez wiele lat w zamku działał szpital psychiatryczny, jednak po II Wojnie Światowej stan budynku znacznie się pogorszył. Wtedy Zamek W Lublińcu znajdował się już na liście polskich zabytków. Posiadłość przed ruiną ocaliły osoby prywatne, które przemieniły dawny zamek na luksusowy hotel i SPA. I chociaż stare wyposażenie zamku się nie zachowało, to można przynajmniej zanocować sobie w tym historycznym miejscu. W dodatku naprawdę pięknym, będącym wizytówką Lublińca.

Wieża ciśnień w Lublińcu

Jeśli będziecie w Lublińcu, wieża ciśnień na pewno Wam nie umknie. To miejsce, które warto zobaczyć, ponieważ jest pod wieloma względami wyjątkowe. Mierząca blisko 300 m wysokości wieża to znakomity punkt widokowy, najwyżej położony w całym Lublińcu. Historia tego obiektu jest ciekawa, ponieważ budowę wieży ukończono tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Niemcy nie mieli zamiaru pozwolić, by wieża, na której szczycie stacjonowali Polscy żołnierze, przetrwała. Chciano ją zbombardować już w pierwszych dniach wojny, ale żadna z bomb zrzuconych z powietrza nie trafiła w ten, jakby nie patrzeć, dobrze widoczny punkt. Kolejną próbę zrównania wieży z ziemią podjęto na koniec wojny, tuż przed wkroczeniem Amii Czerwonej. Co ciekawe, tym razem również się nie udało. Niemcy opuścili Lubliniec i mimo że zdążyli zabetonować drzwi i okna, to na samo wysadzenie wieży zabrakło czasu.

Tym sposobem charakterystyczny, widoczny z daleka obiekt pozostał w Lublińcu. Co więcej, wieża ciśnień wciąż działa, przy okazji będąc swego rodzaju ciekawostką miasta. Wieża znajduje się przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu.

Muzeum Pro Memoria Edith Stein

Na początku tego wpisu wspomnieliśmy już o Edycie Stein, która ma w Lublińcu swój własny pomnik. Była to ciekawa postać, która stała się patronką miasta. Katolikom postać ta jest znana jako Teresa Benedykta od Krzyża. Edith urodziła się na terenie Wrocławia, który w 1891 roku był miastem niemieckim. Edith także była Niemką, ale żydowskiego pochodzenia. W pierwszej połowie swojego dorosłego życia kobieta była znana ze swojej działalności naukowej. Stein pochodziła z zamożnej rodziny i była kobietą porządnie wykształconą i inteligentną. Edith w środowisku naukowym była poważana. Co ciekawe, w tamtym czasie była również zadeklarowaną ateistką. Stein przeżyła nawrócenie w latach 30. ubiegłego wieku, po czym wstąpiła do klasztoru karmelitanek. Niedługo później rozpoczęła się II Wojna Światowa, a siostrę Teresę przetransportowano do Holandii. Mimo że kraju oddalonym od Polski wojna była nieco spokojniejsza, to Teresa wraz z siostrą nie uniknęła zatrzymania, po którym zesłano ją do obozu w Oświęcimiu. Tam, wraz z siostrą, zginęła w komorze gazowej.

Życie Edith Stein, później siostry Teresy, stało się inspiracją dla katolików. Męczeńska śmierć kobiety zyskała miano symbolu, a jej działalność upamiętniono. W Lublińcu, w mieszkaniu należącym niegdyś do dziadków Edith, znajduje się ciekawe muzeum opowiadające o życiu i działalności kobiety. To jedno z miejsc, które naprawdę warto zobaczyć, będąc w Lublińcu.

Cmentarz Żydowski w Lublińcu

Stary cmentarz żydowski w Lublińcu to niszczejący kirkut, na którego terenie pochowano między innymi rodzeństwo Edyty Stein, a także jej dziadków. Na terenie cmentarza znajduje się zabytkowy budynek kaplicy oraz grobowce znamienitych rodzin żydowskich. Szkoda, że miejsce to niszczeje w tak zastraszającym tempie i nikt nie robi nic, by ten upływ czasu powstrzymać. Na terenie cmentarza pochowano ponad tysiąc szanowanych osób ze społeczności żydowskiej. Warto zobaczyć to miejsce, póki jeszcze istnieje.

Co warto zobaczyć w Lublińcu z dziećmi?

Lubliniec to miasto atrakcyjne także dla rodzin z dziećmi. O polecanych atrakcjach będziemy pisać w kolejnym artykule. Tymczasem mamy dla Was kilka miejsc, które warto zobaczyć podczas wycieczki po mieście. Nawet najbardziej wymagające dzieciaki nie będą się w tych miejscach nudzić, co z pewnością zapewni doskonały humor całej rodzinie.

Bulwar Europejski

Miejsce, w którym nie tylko można odpocząć i pospacerować, ale też naprawdę się wyszaleć. Na terenie zrewitalizowanego niedawno parku znajduje się między innymi kort tenisowy, labirynt i plac zabaw. Oprócz tego jest sporo miejsca dla rowerzystów. Nie brakuje również ławek do siedzenia, skąd można podziwiać płynącą w oddali rzeczkę. Bulwar Europejski znajduje się przy ul. Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy Lublińca niezwykle chętnie odwiedzają park z dziećmi, ponieważ każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzieci zabawę, a dorośli doskonałe miejsce do relaksu.

Park Grunwaldzki

Nieco inny charakter ma Park Grunwaldzki, będący idealnym miejscem dla aktywnych dorosłych. Mamy tu takie atrakcje, jak zbiornik wodny idealny do morsowania, a także mnóstwo pięknych ścieżek dla rowerzystów i biegaczy. Rodziny z dziećmi także chętnie tu przychodzą, ponieważ w leśnym parku jest dużo miejsca na swobodne spacery. Obszar ten jest określany jako zielone płuca Lublińca.

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach

Przechodzimy do niesamowitej atrakcji, jaką jest Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach. Tak się składa, że dzieci uwielbiają dinozaury, a tutaj jest ich pod dostatkiem. Muzeum zainteresuje odwiedzających w każdym wieku. Wystawy składają się bowiem z realistycznych makiet i prawdziwych znalezisk, na które składają się między innymi skamieliny, czy prawdziwe kości dinozaurów. Muzeum ma niesamowitą atmosferę. Co najfajniejsze, oferta istotnie jest przygotowana także pod dzieci, dlatego pracujący na miejscu przewodnicy bynajmniej nie przynudzają. Muzeum Paleontologiczne to jedna z najpopularniejszych atrakcji w pobliżu Lublińca. Nie możecie tego przegapić, zwłaszcza że eksponatów jest naprawdę dużo i stanowią one fantastyczny dorobek polskiej paleontologii. Na miejscu dowiecie się więcej na przykład na temat słynnego Smoka Wawelskiego. Jak się okazuje, w legendzie tkwi ziarenko prawdy!

Zabytki sakralne Lublińca

W Lublińcu i powiecie lublinieckim możemy znaleźć naprawdę mnóstwo zabytków sakralnych, z czego kilka kościołów prezentuje zabudowę drewnianą. Jeśli chcecie, możecie zwiedzić wszystkie kościoły, ale jeden urlop może być niewystarczający, by dokładnie obejrzeć sobie wszystkie świątynie. Aby Wam podpowiedzieć, co warto zobaczyć, zostawiamy krótkie opisy kilku najciekawszych miejsc.

Grota Matki Boskiej z Lourdes w Lublińcu

Znajdująca się przy kościele św. Stanisława Kostki w Lublińcu Grota Matki Boskiej z Lourdes jest miejscem kultu religijnego, a jednocześnie popularną atrakcją turystyczną. Grotę wybudowano tuż przed II Wojną Światową, w 1937 roku. Nazwa tego miejsca, a także jego wygląd nie są przypadkowe. Grota jest wierną kopią groty znajdującej się we francuskim Lourdes, gdzie wielokrotnie dochodziło do objawień Matki Bożej, oficjalnie zaakceptowanych i potwierdzonych przez kościół. Grota w Lublińcu jest więc szczególnym miejscem dla osób wierzących, a dla pozostałych stanowi interesujący punkt na mapie miasta. Warto bowiem wspomnieć, że Grotę wybudowano obok dawnego Ośrodka Dla Dzieci Biednych, który w 1922 zamieniono w seminarium duchowe. Wtedy też nastąpił rozwój kompleksu, który rozbudowano. Grota Matki Boskiej z Lourdes była ostatnią inwestycją. Potem nadeszła wojna, jednak zarówno kościół św. Stanisława Kostki, jak i Grota, przetrwały. W świątyni zachowały się piękne witraże i zabytki sakralne w postaci obrazów. Warto je zobaczyć!

Kościół św. Anny Lubliniec

Na Śląsku zachowało się zaskakująco dużo kościołów drewnianych, dzięki czemu możliwe było utworzenie popularnego Szlaku Architektury Drewnianej. Przejście całym szlakiem oraz odwiedzenie każdego drewnianego budynku w województwie śląskim zajęłoby mnóstwo czasu, dlatego warto wybrać sobie konkretne obiekty i w ten sposób rozpocząć wędrówkę, która może zająć wiele lat. W końcu urlop wypoczynkowy bierzemy zwykle raz w roku. Bez wątpienia ciekawym obiektem jest drewniany kościół św. Anny w Lublińcu. Pochodzący z XVII wieku kościół prezentuje się zupełnie inaczej, niż znane nam murowane, gotyckie świątynie. Kościółek bez wątpienia ma również swój klimat.

Kościół pod wezwaniem św. Edyty Stein

Patronka Lublińca jest jednocześnie patronką lokalnej parafii. Kościół pod wezwaniem św. Teresy Benedykty, czyli Edyty Stein, nie jest zabytkiem. Kościół ma około 30 lat, ale ze względu na interesujący styl architektoniczny oraz znaczenie kościoła dla miasta, warto to miejsce zobaczyć. Obok kościoła znajduje się ciekawa, murowana dzwonnica.

Co warto zobaczyć w powiecie lublinieckim?

Interesujący jest nie tylko Lubliniec, ale również okoliczne miejscowości. Oddalone o kilka kilometrów od Lublińca wsie kryją w sobie wspaniałe zabytki, które po prostu trzeba zobaczyć. Są to najczęściej pałace i kościoły, przy czym skupimy się na pałacach, ponieważ tego rodzaju zabytki są szczególnie fascynujące. Co więcej, tego typu atrakcji w Polsce jest stosunkowo niewiele ze względu na zniszczenia, jakich dokonała II Wojna Światowa w naszym kraju.  Zobaczcie, jakie zabytki w powiecie lublinieckim szczególnie polecamy!

Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach

Neobarokowy pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach na początku XX wieku był imponującym przykładem bogactwa, do którego przywykli możni z Europy. Piękny, duży budynek otaczały dwa ogrody: jeden w stylu angielskim, a drugi w stylu francuskim, co oczywiście było zgodne z panującą wtedy modą. Na terenie kompleksu znajdowała się również gorzelnia oraz stadnina mieszcząca aż 30 wspaniałych koni. Majątek przetrwał II Wojnę Światową, ale czasy powojenne nie były dla niego zbyt łaskawe. Właściciel pałacu, Karol von Ballestrem, uciekł z Lublińca, gdyż po przemianie ustrojowej w 1945 roku czekałby go nieciekawy los. Imponujący majątek stał się więc własnością miasta. Dzieła sztuki i wszelkie cenne rzeczy szybko skradziono, sporo pięknych elementów wyposażenia pałacu uległo zniszczeniu w wyniku działań Armii Czerwonej. Kiedy wewnątrz pałacu nie pozostało już nic, co można byłoby ukraść, obiekt zamieniono na ośrodek kolonijny, później ośrodek szkoleniowy. Obecnie mieści się w nim sanatorium. Za zgodą dyrektora placówki, można swobodnie zwiedzić piękne ogrody należące do pałacu, a także zobaczyć wnętrze zadbanego budynku.

Pałac w Wędzinie

Przepiękny, dziewiętnastowieczny pałac w Wędzinie dziś znajduje się w rękach prywatnych. Dawni właściciele obiektu wraz z przylegającym do niego ogrodem, musieli opuścić swoje ziemie po 1945 roku. Budynek nie jest w najgorszym stanie, zwłaszcza że od wielu lat organizowane są tutaj wesela i imprezy okolicznościowe. Obiekt można więc zobaczyć od środka po uprzednim skontaktowaniu się z właścicielami. Ogród natomiast da się zobaczyć praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Rosną w nim fantastyczne, stare dęby!

Fabryka fajek w Zborowskiem

Zabytkowa fabryka fajek to jedna z najpopularniejszych, a zarazem zabytkowych atrakcji w powiecie lublinieckim.  W otoczeniu pięknych lasów Parku Krajobrazowego stoi sobie budynek, w którym dawniej mieściła się fabryka fajek ceramicznych. Fabrykę wybudowano w XVIII wieku, a w czasach największego rozkwitu produkowano tu ponad 2 miliony fajek rocznie! Manufaktura cieszyła się powodzeniem, ponieważ jej powstanie było odpowiedzią na potrzeby eleganckich, europejskich miłośników tytoniu. Dawniej obiekt był znacznie większy, a pracowało w nim ponad 100 osób, w tym eksperci sprowadzani aż z Holandii. Obecnie ostał się jeden parterowy budynek wraz z kominem do wypalania główek fajek. Taki koniec wspaniałej fabryki był nieunikniony. Dystyngowane fajki zastąpiły bowiem cygara i papierosy, mniej znakomite, ale za to powszechne i proste w użyciu.

Zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie

Pałac w Koszęcinie jest świetnym przykładem tego, jak wspaniale można zadbać o wyjątkowe, zabytkowe miejsca i przy okazji czerpać z tego zyski. Imponujący zespół pałacowo-parkowy swoje początki miał już w XIII wieku, czyli w czasie, gdy Lubliniec dopiero zaczynał stopniowy rozwój. Wtedy siedziba władz Koszęcina była drewniana i nie tak imponująca, co zmieniło się w wieku XVII, kiedy postawiono pierwszą porządną budowlę, przebudowaną w wieku XIX na styl późnoklasycystyczny. Obecnie piękny obiekt wraz z parkiem należy do Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Pałac stanowi idealne miejsce do ćwiczeń i zajęć tanecznych. Ponadto pałac tętni życiem, stanowiąc idealne miejsce do organizowania rozmaitych wydarzeń.

Zabytkowy pałac składa się z trzech skrzydeł, z czego najstarsza jest część północna, a najpiękniejsza — zachodnia. Wewnątrz zachowały się pewne elementy wystroju. Najstarsze są jednak same mury północnego skrzydła, które pochodzą z XVI wieku!

Pałac w Wierzbiu

Niesamowicie ciekawy obiekt, który warto zobaczyć, znajduje się również w Wierzbiu. Zabytkowy pałac kupił obywatel Włoch, który przywrócił temu miejscu dawną świetność. Pochodzący z XVII wieku pałac po wojnie funkcjonował jako Zakład Opieki Społecznej, po czym przeszedł w ręce prywatne, zamieniając się w prawdziwą perełkę powiatu lublinieckiego. Zameczku niestety nie można zwiedzać, jest to posiadłość ogrodzona, ale doskonale widoczna z ulicy. Warto ją zobaczyć, zwłaszcza że Wierzbia znajduje się naprawdę blisko Lublińca.

Zespół pałacowo-parkowy w Dralinach

Na koniec mamy dla Was interesujący, acz stopniowo popadający w ruinę zespół pałacowo-parkowy w Dralinach. Dziewiętnastowieczny pałac był niegdyś prawdziwą perełką klasycyzmu, jednak w późniejszych latach budowlę zmodernizowano, by zaadaptować ją do powojennych celów. Przez to obiekt znacząco stracił na urodzie, ale jako magazyn PGR nie musiał prezentować się stylowo. Pałac otacza niewielki park, którego stan również pozostawia wiele do życzenia. Widać, że miejsce jest opuszczone i w kolejnych latach zamieni się w prawdziwą ruinę. Ze względu na brak właściciela, ruiny można swobodnie zwiedzać, co warto zrobić, póki jeszcze jest to możliwe.

Gdzie nocować w Lublińcu?

Spragnieni wrażeń turyści powinni zdecydować się na nocleg w lublinieckim zamku. Doba kosztuje tu 190 zł, ale w tej cenie mamy luksus i prawdziwie romantyczną aurę, która przyda się podczas spędzania weekendu we dwoje. No i do centrum Lublińca mamy stąd niecały kilometr. Nieco tańszą opcją będą inne hotele i kwatery prywatne w Lublińcu, gdzie za dobę zapłacimy około 70 zł. Z kolei najkorzystniejszą opcją, dostępną dla osób podróżujących własnym autem, będą gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne zlokalizowane kilka kilometrów od centrum miasta. W tym wypadku doba będzie kosztować nad około 40 zł, a warunki będą naprawdę dobre. Krótko mówiąc, nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, by miło spędzić czas w Lublińcu.