Początek naszej wycieczki to prawdziwa „torpeda”!
Zamek w Lublińcu do którego w zawitali współcześni rycerze, co miało miejsce na I Pikniku Rycerskim w 2012 roku. Śladami historii możemy dalej zwiedzać zabytkowy Kościół Św. Mikołaja, który stoi niedaleko Rynku w Lublińcu. To nie wszystkie sakralne budowle Lublińca, na północ od Starego Miasta możemy odwiedzić Kościółek Św. Anny. Jest to drewniana budowla, która pochodzi z XVII wieku, dlatego też pozwala na podziwianie barokowego wyposażenia. Mieszkańcy chcąc oddać hołd patronce miasta- Edycie Stein, wznieśli Kościół, który po wyniesieniu jej na ołtarze, nosi jej imię pod wezwaniem bł. Teresy Benedykty od Krzyża.
Warte obejrzenia jest również Sanktuarium w Lubecku – kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z niewielkim obrazem Matki Boskiej. Dalszy etap wycieczki to Rynek w Lublińcu z zabytkowymi kamienicami. Należy wspomnieć, że Rynek zachował średniowieczny układ urbanistyczny, a jego aktualną zabudowę tworzą odnowione kamienice z XVIII, XIX i XX w., z których najstarsza pochodzi z lat 1792–1793. Rynek w Lublińcu to nie tylko najładniejszy ale i najstarszy z rynków na Śląsku.
Znużony wędrowiec chcąc odpocząć powinien usiąść pod klonem, a jest to niezwykłe drzewo będące pomnikiem przyrody. W upalne dni można szukać schronienia na Zalewem Droniowickim, który jest zbiornikiem wodnym, z charakterystyczną dla podmokłych terenów roślinnością, głównie tatarakiem. W akwenie występują głównie liny, karpie i szczupaki, atrakcją są jego dzikie brzegi, które niedawno udało się po części zagospodarować. Dzieci znajdą tu też coś dla siebie w największym i najlepiej wyposażonym placu zabaw. Młodzież może spróbować swoich sił na pobliskim skate parku.
Dla ciekawych zjawisk nadprzyrodzonych warto opowiedzieć iż krążą opowieści, iż zamieszkuje tam duch związany z opuszczonym w latach 80. XX wieku budynkiem przy ul. Pokoju. Wycieczka po Lublińcu jest zdecydowanie interesująca i warto się tam wybrać.