Lubliniec to urokliwa miejscowość otoczona zewsząd lasami. Jest to jedno z najstarszych miast w województwie dolnośląskim, które liczy sobie około 700 lat. Ponoć to właśnie tutaj ukryto obraz Matki Boskiej Częstochowskiej podczas oblężenia klasztoru na Jasnej Górze. Miasto, choć niepozorne, ma do zaoferowania kilka ciekawych i klimatycznych miejsc oraz atrakcji. W najbliższym czasie planowane są także nowe inwestycje, takiej jak, dinopark i aquapark. Co warto zobaczyć będąc w Lublińcu?

XIII-wieczny zamek w Lublińcu

Jego początki wiążą się z początkami miasta, jednak z obecnym wyglądem mają mało wspólnego. Pierwotnie był to zamek książąt pomorskich, w którym gościł sam król Polski — Władysław IV Waza. W międzyczasie przeznaczenie i właściciele budynku zmieniali się wielokrotnie. W XIX wieku zamek trafił we władanie Niemców i utworzono w nim zakład psychiatryczny. Dopiero w roku 1992 roku budynek wrócił w ręce Polaków, ale jeszcze przez jakiś czas wykorzystywaliśmy go jako szpital.

Dziś funkcjonuje tutaj luksusowy kompleks hotelowo-restauracyjny oraz SPA. Przed zmianą szpitala na hotel zamek przeszedł naprawdę solidną modernizację i choć prezentuję się teraz zupełnie inaczej, to wciąż robi ogromne wrażenie. Znajduje się w nim obszerna kolekcja biblioteczna poświęcona twórczości Edyty Stein, która jest patronką miasta świętą. 

Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą 

Będąc w Lublińcu grzechem jest nie zagłębić się w malownicze krajobrazy lasów w dolinie rzeki Liswarta. Lasy, rozlewiska, torfowiska, stawy, a nawet źródło rzeki. Park obejmuje wiele chronionych gatunków roślin oraz rzadko spotykane gatunki ptaków. Warto dodać, że jest to łącznie około 400 km2 terenów zielonych. W dodatku, na jego terenie znajdziemy aż 8 budynków umieszczonych w rejestrze zabytków. 

Muzeum Pro Memoria Edith Stein

Jest to muzeum poświęcone św. Edith Stein, która zginęła w oświęcimskim obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej. Edyta Stein co prawda urodziła się we Wrocławiu, ale od zawsze była mocno powiązana z Lublińcem, w którym bardzo często bywała. Postanowiła oddać się do zakonu karmelitanek i zostać jedną z sióstr przyjmując imiona Teresa Benedykta. Jej beatyfikacja nastąpiła w 1987 roku, a w 1998 roku Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Muzeum znajduje się w samym centrum miasta, w kamienicy, w której kiedyś mieszkali jej dziadkowie. 

Tor kartingowy Fire Race

Ciekawą atrakcją na mapie Lublińca jest również tor kartingowy na ulicy Oleskiej 18. Warto się wybrać i chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy. Obiekt oferuje także szkółkę kartingową, w której można doszkalać swoje umiejętności wyścigowe. Tory dostosowane są zarówno pod dzieci, jak i dorosłych. Jest to jeden z największych w Polsce kartingowych torów halowych. Obiekt udostępnia do jazdy kilkanaście wysokiej klasy gokartów o dwóch różnych pojemnościach (200 i 270 cm3).

To tylko kilka możliwości, które oferuje nam Lubliniec. W mieście znajdziemy jeszcze kilka ciekawych zabytków i miejsc, w których można wypocząć i smacznie zjeść.