Wszyscy, którzy korzystają z zakupów online, powinni zachować ostrożność. Według najnowszych danych Komendy Powiatowej Policji z Lublińca, od początku tego roku funkcjonariusze już prawie 70 razy musieli zajmować się sprawami związanymi z oszustwami internetowymi.

Jak informuje strona internetowa lublinieckiej KPP, nie ma dnia, by ktoś nie zgłosił się do dyżurnego z informacją o oszukaniu go podczas robienia zakupów w sieci. Wiele osób doświadczyło przykrej sytuacji, kiedy to zapłaciły za produkt, który nigdy do nich nie dotarł. Kwoty utracone przez pokrzywdzonych wahają się od 150 złotych aż do ponad 3000 złotych. Niektóre osoby padły ofiarą skomplikowanych machinacji, w których kupujący wydawał się dobroduszny i gotowy na zapłatę za drobną rzecz przelewem, a następnie prosił o szczegółowe dane sprzedającego, włączając w to numer PESEL.

Na stronie komendy znajduje się również zestaw wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas robienia zakupów w internecie. Policja przypomina, żeby zawsze dobrze zastanowić się przed podaniem swoich danych lub dokonaniem przelewu, a także radzi, aby czytać wszystkie sms-y od banków i zwracać uwagę na to, co dokładnie autoryzujemy. Wskazówki dotyczą również poznawania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w naszym banku i stosowania się do nich podczas korzystania z portali aukcyjnych. Ważne jest też ograniczanie zaufania do osób, z którymi prowadzimy transakcje, oraz unikanie transakcji bezpośrednich i prób kontaktu poza portalami.

Na koniec policja ostrzega przed podrobionymi stronami portali aukcyjnych – warto zawsze sprawdzić adres strony w przeglądarce. Ponadto, ważne jest, aby zachować ostrożność przy przekazywaniu danych karty na stronach, które zawierają błędy językowe, są napisane niepoprawnie gramatycznie lub nie używają polskich znaków – to mogą być oznaki fałszywej strony.